پابجی لایت چیست؟ تفاوت بین پابجی موبایل و پابجی لایت

پابجی لایت چیست؟ همان‌طور که می‌دانیم یکی از تحولات جهان امروز انواع بازی‌های کامپیوتری هستند که هر یک دارای قابلیت‌های ویژه هستند و برای سلائق گوناگون و مخاطبان متعدد طراحی شده‌ اند.

بنابراین، دنیای بازی‌های دیجیتال و کامپیوتری با تحولات بسیاری در زمینه‌های مختلف طراحی و ساخت، مواجه شده است و هر روزه بازی‌هایی ویژه با قابلیت‌های خاص از جمله به کارگیری گرافیک‌های مترقی و طراحی‌های متنوع وارد بازار می‌شوند و بدین وسیله نظر مثبت کاربران بسیاری را به خود جلب می‌نمایند.

بازی پابجی نیز یکی از این نوع بازی‌های ویژه است که هیجان و جذابیت بسیاری را برای کاربر خود به همراه دارد. در حقیقت این بازی از جمله بازی‌هایی است که توانسته محبوبیت زیادی را در سراسر جهان کسب نماید.

این بازی در نسخه اصلی و اولیه خود به نام پابجی موبایل وارد بازار شد و توانست نظر بسیاری از کاربران و گیمرهای جهانی را به سمت خود جلب و جذب نماید.

اما نکته قابل ذکر در این زمینه این بود که بعضی از کاربران نمی‌توانستند از این نسخه بازی پابجی استفاده نمایند. بنابراین به طرحی جدید اندیشیده شد و بدین ترتیب پابجی لایت وارد بازار مصرف و بازی شد و خیلی سریع توانست در میان مخاطبان و بازیکنان جایگاهی خاص به دست آورد.

پابجی لایت چیست؟

بنا بر آنچه گفته شد، “پابجی لایت” نیز یک نسخه سبک‌تر از بازی پابجی موبایل است و با حجمی کم‌تر از بازی پابجی موبایل طراحی شده است. از طرف دیگر می‌توان گفت حتی در مواردی نسخه لایت این بازی، بهینه‌‌تر از نسخه اصلی پابجی موبایل است اما از نظر ویژگی‌های کلی بازی با آن مشابه است.

در حقیقت می‌توان گفت بازی پابجی لایت از سوی کمپانی تولید کننده این بازی، به صورت کاملا اختصاصی برای دستگاه‌هایی طراحی شد و به اجرا در آمد که اندروید ضعیف‌تری دارند.

نقاط مشترک بازی پابجی موبایل و بازی پابجی لایت

در واقع می‌توان گفت شکل اساسی بازی پابجی لایت نیز شبیه به بازی پابجی موبایل در نظر گرفته شده است ولی با بازی نسخه اصلی پابجی موبایل، دارای تفاوت‌هایی نیز هست

فرایند بازی

یکی از نکات قابل ذکر در این زمینه این است که فرایند کلی بازی در بازی پابجی موبایل و پابجی لایت یکسان است. در هر دو نسخه از این بازی پرطرفدار، تعداد زیادی از بازیکنان در یک نقشه قرار داده می‌شوند. در این شیوه بازی، برنده، کسی است که بتواند به هر نحو ممکن و با استفاده از امکاناتی که در بازی طراحی شده است زنده بماند. از جمله امکانات این بازی می‌توان انواع مختلف سلاح در بازی را نام برد.

موتور گرافیکی مورد استفاده و صدا گذاری قوی

موتور گرافیکی که در تهیه بازی پابجی موبایل استفاده شده است نسل آینده یعنی unreal Engine 4 است. بنابراین این بازی، از نظر قدرت گرافیکی در سطح بالایی واقع شده است. از دیگر ویژگی‌های خاص این بازی هیجان انگیز، می‌توان به صداگذاری مناسب و قوی آن اشاره کرد.

انواع سلاح در بازی

هم‌چنین انواع مختلف سلاح که در دسترس بازیکنان مختلف بازی پابجی، قرار می‌گیرد نیز از دیگر ویژگی‌های اساسی آن است که بازیکنان و یا کاربران مختلف می‌توانند در مواقع لزوم از آن‌ها استفاده کنند.

هدف بازی

بازیکنان این بازی باید با به کارگیری این امکانات، توان خود را برای زنده ماندن افزایش دهند و آن را تقویت کنند تا به انتهای بازی دست یابند تا از این طریق برنده بازی باشند. بنابراین این بازی یک بازی در سبک بقا است و همین موجب شده تا بازی مهیج و پرطرفداری در سراسر جهان به شمار آید.

در ادامه مقاله قصد داریم به تفاوت‌هایی که بین بازی پابجی موبایل در نسخه اصلی آن وجود دارد و پابجی موبایل در نسخه لایت اشاره کنیم و آن‌ها را بررسی نماییم.

خرید یوسی پابجی موبایل
خرید یوسی پابجی موبایل mojomax.ir

1- قدرت سخت افزاری، متفاوت شده است

به طور کلی می‌توان گفت افرادی که گوشی آن‌ها از قدرت سخت افزاری مناسب و قدرتمندی برخوردار است می‌توانند ار نسخه اصلی بازی پابجی موبایل استفاده کنند و آن را بر روی گوشی خود نصب و اجرایی نمایند.

اما اگر از آن دسته از افرادی هستید که گوشی شما از قدرت سخت افزاری کامل وقدرتمندی برخوردار نیست می‌توانید پابجی لایت را بر روی گوشی خود نصب نمایید و از آن استفاده کنید. در حقیقت یکی از تفاوت‌های اساسی میان بازی پابجی موبایل وبازی پابجی لایت در همین نکته نهفته است.

چراکه گوشی‌های متوسط قادر به نصب بازی پابجی موبایل نسخه اصلی نیستند و  افراد دارای این نوع از گوشی‌ها نمی‌توانند این بازی را روی گوشی خود اجرایی نمایند. اما می‌توانند نسخه لایت این بازی را به راحتی نصب نموده آن را اجرا کنند.

2- افکت‌ها و گرافیک بازی، متفاوت شده است

همان‌طور که گفته شد یکی از ویژگی‌های اساسی بازی پابجی موبایل، گرافیک آن و افکت‌های ویژه این بازی است.

همین عامل موجب شده تا برای اجرای این بازی، به گوشی‌های قدرتمند از نظر سخت افزار و نرم افزار نیاز داشته باشیم. اما نکته قابل ذکر این است که در نسخه لایت این بازی، بسیاری از افکت‌ها کاهش یافته و یا حذف شده‌اند. تا از این طریق این نسخه از بازی دارای این قابلیت باشد که در گوشی‌های متوسط و ضعیف نیز قابل نصب و اجرا باشد.

بنابراین از نظر ویژگی‌های گرافیکی، نسخه لایت پابجی، از نسخه پابجی موبایل در سطحی پایین‌تر قرار می‌گیرد اما با وجود این عامل، باز هم بازی قدرت گرافیکی بالایی دارد و در حقیقت توجه کافی به جنبه‌های گرافیکی و تکنیکال بازی انجام گرفته است. از طرف دیگر قدرت صداگذاری در این نسخه اندکی تغییر کرده است اما باز هم قابل قبول است.

3- سرور بازی، متفاوت است

در این زمینه لازم به ذکر است که سرور بازی پابجی در نسخه لایت با سرور بازی در نسخه پابجی موبایل متفاوت شده است. بنابراین عامل، فردی که نسخه اصلی پابجی موبایل را در گوشی خود دارد نمی‌تواند با فرد دیگری که پابجی لایت دارد بازی کند و بر عکس فردی که نسخه پابجی لایت را دارد نمی‌تواند با کسی که نسخه اصلی پابجی موبایل را بر گوشی خود نصب کرده است بازی کند.

4- لوکیشن و موقعیت بازی، متفاوت شده است

در بازی پابجی لایت، به جای صد نفر بازیکن که در بازی پابجی موبایل مورد استفاده قرار گرفته است، از 60 نفر استفاده شده است.

هم‌چنین نقشه بازی لایت نیز بسیار کوچک‌تر از پابجی موبایل طراحی شده است. در بازی پابجی موبایل بازی در یک جزیره با ابعاد 6 کیلومتر در 6 کیلومتر انجام می‌شود این در حالی است که در بازی پابجی لایت بازیکنان در یک جزیره با ابعاد 2 کیلومتر در 2 کیلومتر قرار داده می‌شوند و بازی را آغاز می‌کنند.

در حقیقت یکی از تفاوت‌های اساسی میان نسخه پابجی موبایل و پابجی لایت این است که در بازی پابجی موبایل 4 نقشه مورد استفاده قرار گرفته است در حالی که در نسخه لایت تنها از 2 نقشه استفاده شده است. از طرف دیگر اندازه و ابعاد این نقشه‌ها نیز متفاوت است. نسخه پابجی موبایل نقشه‌های بسیار بزرگ‌تر و با کیفیت‌تری نسبت به نسخه لایت دارد.

5- حجم بازی، متفاوت شده است

یکی از نکات قابل توجه در این نسخه این است که حجم بازی پابجی لایت نسبت به نسخه پابجی موبایل، بسیار کم‌تر شده است.

اما سعی شده تا ویژگی‌های کاربردی بازی، در سطحی مناسب قرار بگیرند و آسیب نبینند. بنابراین این نسخه قابلیت رقابت با نوع اصلی و نسخه اصلی خود را دارد.

در واقع حجم دانلودی مورد نیاز برای دریافت نسخه پابجی موبایل از طریق گوگل پلی، 5/10 گیگابایت است این در حالی است که نسخه لایت این بازی، حداکثر به 500 مگابایت برای دانلود شدن، نیاز دارد.

6- سیستم‌های مورد نیاز بازی، متفاوت شده است

پابجی موبایل به نحوی طراحی شده که در نسخه اصلی آن، به حداقل 2 گیگابایت رم نیاز دارد و هم‌چنین لازم است تا 2 گیگابایت فضای خالی در سیستم شما وجود داشته باشد تا بازی پابجی موبایل، در گوشی شما قابل نصب باشد و اجرا شود.

این میزان از فضا و رم، مخصوص گوشی‌هایی است که از نظر سخت افزاری قدرتمند هستند و توانمندی آن‌ها بالا است. این در حالی است که پابجی لایت برای اینکه بر روی گوشی شما نصب و اجرا شود نیازمند به کارگیری یک گیگابایت رم است و میزان فضای خالی برای این کار 500 مگابایت است. بنابراین این میزان نیازی به قدرت سخت افزاری بالایی ندارد.

7- زمان بازی، متفاوت شده است

یکی از ویژگی‌های بازی لایت نسبت به نسخه پابجی موبایل، تفاوت در زمان بازی است. از طرف دیگر در این بازی، چند آیتم جدید نیز مورد استفاده قرار گرفته است. به طور معمول در انجام مسابقه در پابجی موبایل به زمانی در حدود 20 تا 30 دقیقه نیاز داریم تا به انتهای بازی دست یابیم و برنده و بازنده‌ها مشخص گردند.

این در حالی است که بازی پابجی لایت بسیار سریع‌تر انجام می‌شود و می‌توان گفت این بازی بسیار سرگرم کننده‌تر است چراکه اجرای مسابقات در این نسحه، به زمانی در حدود 10 دقیقه نیاز دارد تا به انتهای خود دست یابد.

8- مودهای بازی، متفاوت شده است

در طراحی بازی پابجی موبایل به بعضی از امکانات اندیشیده شده و موارد بسیاری در نظر گرفته شده است. یکی از این موارد، مودها و گیم مودهای موجود در این بازی و در نسخه اصلی است. در بازی پابجی موبایل، مودها و گیم مودها بسیار متنوع طراحی شده است. این مورد در نسخه پابجی لایت کم‌تر به چشم می‌خورد.

از طرف دیگر در بازی پابجی موبایل این امکان و یا گزینه وجود دارد تا کاربر و یا بازیکن این بازی بتواند گزینه‌ای مناسب برای پرسپکتیو شخص سوم و یا اول شخص انتخاب کند.

در حقیقت می‌توان گفت که انتخاب هر یک از این موارد، نقشه‌های موجود در بازی را متفاوت می‌کند. این امکان در نسخه لایت پابجی، وجود ندارد.

از طرف دیگر در نسخه لایت بازی پابجی، گزینه‌هایی برای تنظیمات گرافیکی بازی نیز در نظر گرفته نشده است ولی نسخه اصلی از این ویژگی‌ها بهره بسیار برده است.

 

نظر شما درمورد پابجی موبایل و پابجی لایت چیست؟

آیا تجربه بازی هر دوی آنها را دارید؟

کدام یک از آنها بهتر است؟

نظر خود را برای ما در زیر همین پست کامنت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *